DO WŁADZ MIASTA KRAKOWA

o porzucenie koncepcji usunięcia pomnika ks. Piotra Skargi

12597 – tyle osób podpisało petycję

Obrońmy pomnik ks. Skargi!

Pod pozorem rewitalizacji placu Marii Magdaleny w Krakowie, która zakłada między innymi remont nawierzchni i przywrócenie zieleni, urzędnicy chcą także zlikwidować pomnik Ks.Piotra Skargi i… posadzić w jego miejsce drzewo! Jest to już kolejna próba usunięcia tego ważnego monumentu z przestrzeni publicznej, dlatego trudno nie odnieść wrażenia, że postać i dorobek Kaznodziei Narodu wciąż jest solą w oku naprawdę wielu środowisk.

Nie dajmy się zwieść!

Doświadczenia innych miast wyraźnie pokazują, że da się skutecznie pogodzić architekturę z zielenią i to bez plucia na tak wielkie postacie. Niestety pomimo 20 lat rządzenia Krakowem nie dostrzegł tego orędownik usunięcia pomnika Jacek Majchrowski…

Dlatego apelujemy do Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, by ten porzucił zamysł rugowania z przestrzeni publicznej tak ważnej postaci.

Fragment listu prof. Zenona Piecha w obronie pomnika ks. Piotra Skargi

Pomnik ks. Piotra Skargi, zlokalizowany naprzeciw Kościoła św. Piotra i Pawła i zarazem w trakcie Drogi Królewskiej, jest swoistą wizualizacją i zarazem miejscem pamięci, mającym przypominać tę wielką postać. Rezygnacja z tego pomnika lub jego przesunięcie w inne miejsce oznaczałyby odwrócenie się władz miejskich od staropolskiej kultury i tradycji, których Kraków powinien być strażnikiem. Mam głęboką nadzieję, że do tego nie dojdzie, a pomnik księdza Piotra Skargi będzie stał niezmiennie w tym miejscu, przypominając Jego wielkie zasługi dla Krakowa, dla Polski i dla naszej kultury.

 

dr hab. prof. UJ Zenon Piech